Freediving v chorvatsku

Freediving v Chorvatsku: vrak lodi pouze 2 m pod hladinou

Chystáte se na dovolenou k moři a chtěli byste zažít ojedinělý a úžasný zážitek? Co takhle freediving neboli šnorchlování v Chorvatsku k vraku válečné lodi, který se nachází pouhé 2 metry pod hladinou moře? Loď můžete vidět na vlastní oči bez použití potápěčských přístrojů, stačí mít pouze brýle a šnorchl.

Letos v létě jsme se vydali na dovolenou do Chorvatska a Slovinska. Nejdříve jsme projeli nejkrásnější místa Slovinska, objevili nejzajímavější lezecké oblasti Slovinska a poté jsme se jeli vyvalit do Chorvatska k moři. Všechny výlety jsme podnikli s naší přestavěnou dodávkou a můžete se o nich dočíst v našich článcích.

Po několika dnech válení na pláži a čtení cestovatelských knih, jsme si řekli dost. Nastal čas na změnu. Zatoužili jsme po malém dobrodružství s trochou adrenalinu. Naplánovali jsme si freediving v Chorvatsku k vraku válečné lodi Siebelfähre v zátoce, kde je velmi krásná příroda.

vrak lodí v chorvatsku
Kde se Vám naskytne možnost doplavat si k vraku lodi bez potapěčských přístrojů? | Zdroj: Jarda Blažek

Šnorchlování v Chorvatsku: Objevte vrak válečné lodi Siebelfähre

Válečná loď Siebelfähre byla potopena v roce 1944 a najdete ji v úzké zátoce Zavrtnica. Nejvyšší části lodi se nacházejí 2 metry pod hladinou. Díky tomu loď můžete pozorovat při šnorchlování na hladině nebo se k ní lze potopit.

Je to netradiční zážitek. Vraky lodí často leží mnohem hlouběji v moři či oceánu a bez plynové láhve a potápěčských přístrojů se k nim nedostanete.

Jak se dostat k vraku lodi v Chorvatsku?

Zátoka Zavrtnica, kde se rozléhá Přírodní park Velebit, se nachází na cestě mezi Rijekou a Zadarem, cca 40 km jižně od města Senj. Nejbližší městečko je Jablanac.

Do zátoky vedou dvě pěší přístupové cesty. Ta méně náročná začíná ve městě Jablanac, kde můžete nechat auto. Za parkování se nic neplatí. Druhá varianta je delší. Auto zaparkujte na Jadranské magistrále (silnice) JV od zátoky. Bohužel nic bližšího Vám o této cestě říci nemůžu, my totiž zvolili variantu první.

šnorchlování v chorvatsku
Zátoka Závrtnica je velmi úzká a nachází se zde chráněná oblast Přírodní park Velebit. | Zdroj: Jana Kavalírová

Kde vrak lodi leží?

Pokud se vydáte cestou z obce Jablanac, na loď narazíte dříve, než dorazíte do nejzazšího bodu zátoky. Loď je potopena hned u břehu.

Připravte se na to, že loď možná budete hledat. My ji z pěšiny vůbec neviděli. Odlesky od hladiny ji skryly. Ale pomohla nám aplikace Mapy.cz, kde je umístění lodi označeno bodem. 

Jaké vybavení k šnorchlování v Chorvatsku potřebuji?

Určitě budete potřebovat peníze, protože u vstupu do zátoky se platí vstupné. Nás to docela překvapilo. Z chatky vyběhl usmívající se muž, mával rukama nad hlavou s povolením a dožadoval se peněz. Dále si vezměte potápěčské brýle, ploutve, šnorchl a plavky. Žádné složité potápěčské přístroje.

My měli štěstí v neštěstí. Od rána silně foukal vítr, hodně se ochladilo a voda na freediving byla docela studená. Do zátoky je nejlepší vyrazit brzo ráno nebo později odpoledne, jinak Vám hrozí, že potkáte mnoho lidí a zakotvených lodí. Díky špatnému počasí tomu tak však nebylo.

šnorchlování v chorvatsku
Máte rádi freediving čili šnorchlování? Loď Siebelfähre Vás určitě okouzlí, jako nás. | Zdroj: Jarda Blažek

Kurz potápění v Chorvatsku a Česku

Šnorchlování v Chorvatsku už Vás neláká, ale rádi byste zažili skutečné potápění? Zkuste kurz potápění v Chorvatsku. Česká potápěčská základna v Chorvatsku v Pakoštane nabízí několik kurzů potápění s veškerým vybavením. Na konci vybraných kurzů získáte certifikát.

Pro ty, kdo by si potápění rádi vyzkoušeli v našich vodách, nabízíme potápěčský kurz v Česku. Potápění v Česku i Chorvatsku můžete též zakoupit svým blízkým jako dárkový poukaz na našem e-shopu.

0 komentářů

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *