Bouldering - jak začít

Nejlepší bouldering nejen v Praze nebo Brně

Venku není typická Ladovská zima, jakou si někteří z nás pamatují ještě ze svého dětství. I přesto není ještě čas vydat se slézat hory a kopce ven. Kdo z Vás nechce čekat s lezením na správné počasí, může si zalézt na umělé stěně s lanem tak, jako leze po horách. Co zkusit lézt bez lana? Bouldering – jak začít a kde je nejlepší bouldering? To vše se dozvíte v našem článku.

Bouldering

Bouldering (z anglického slova “boulder” – kámen) je druh lezení, který se provozuje bez jištění lanem. Můžete lézt na malých skalních blocích, ale především na umělých stěnách uvnitř v teple. Můžete ho tedy provozovat po celý rok. Bouldering je velmi oblíbený i u začínajících lezců, protože je finančně nenáročný na vybavení.

Dárek na Vánoce - tip

Historie boulderingu se začala psát až v 80. letech 19. století. Zprvu se využíval jako součást tréninkového plánu horolezců. Až teprve v 50. letech 20. století se z boulderingu stala samostatná lezecká disciplína. Stalo se tak především díky Johnu Gillovi.

John Gill

John Gill se narodil v roce 1937 a je přezdívaný “Master of rock“. John Gill je považován za prvního čistě sportovního lezce. Byl také nazýván králem boulderingu v padesátých, šedesátých a sedmdesátých letech. Dokonce o něm napsal Heinz Zak ve své knize Rock Stars z roku 1995.

Bouldering – jak začít

Na bouldering si můžete troufnout, i když už Vám není dvacet, nebo máte nějaké to kilo navíc. To vůbec není problém. Hlavní je mít chuť a ničeho se nebát. Můžete to zkusit úplně sami – zde nepotřebujete parťáka k jištění, anebo můžete jít na individuální kurz boulderingu, kde Vás vše potřebné naučí náš instruktor.

Bouldering - jak začít
Na bouldering si můžete troufnout, v jakémkoliv věku. Hlavní je se nebát a v případě, že zvolíte kurz s instruktorem, pečlivě instruktora poslouchat. │Zdroj: Daily Adventures

Pro začátek není nutné kupovat si vůbec žádné vybavení – lezečky a magnézium si můžete zapůjčit přímo u stěny. Jediné co budete do začátků potřebovat je sportovní oblečení (v teplých měsících se doporučuje tílko, a tříčtvrteční kalhoty – z důvodu ochrany kolen, v chladnějších měsících delší kalhoty, tričko, případně mikinu).

Samozřejmě pokud budete lézt pouze uvnitř, dle citu si vyberete takové oblečení, které Vám bude pohodlné, a nebudete se v něm potit. I když při boulderingu se zapotíte. Bouldering je náročný jak na fyzickou stránku, tak i na tu psychickou. Ať už budete začínat zcela sami, anebo pod rukama zkušeného instruktora, vždy je potřeba držet se několika rad. Pojďme na bouldering – jak začít.

Rady a tipy pro začátečníky

 • Než se vrhnete na samotnou stěnu, je nutné/doporučené se protáhnout a trochu rozhýbat, abyste na stěnu nelezli stuhlí (například po celodenním sezení v práci). Je to také prevence proti úrazům.
 • Pro začátek zapomeňte řešit obtížnosti na různých stěnách. Obtížnost se nehodnotí jen podle sklonu stěny, ale především podle úchytů. To znamená, že i sebekolmější stěna může být těžší, než jiná vertikální.
 • Nejdříve je potřeba si lezení vyzkoušet a osahat si různé druhy úchopů a profilů.
 • Pro nejlepší možný začátek je ideální přelézt spousty lehčích metrů, než se okmažitě vrhnout na těžší obtížnosti.
 • Nejhorší na začátku je přelézat bouldery s chybami (které se budete později těžce odnaučovat), případně je přelézt silově, a ne technicky. Zbytečně se můžete u boulderů fyzicky vysílit, místo, abyste je jednoduše technicky přelezli.
 • Důležitá je v začátcích právě již zmíněná technika. Číme lépe si ji na začátku vybudujete, tím lépe se Vám později poleze.
 • Pro začátečníka je nejlepší tzv. otevřený úchop. Je nejbezpečnější a vyvarujete se při něm zraněním.
 • Při cvičném lezení si vyzkoušejte co nejvíce možných držení chytů (madlo, boule, lišta, spoďák atd.).
 • Také nohy mají svoji práci, pokládají se na stupy (klasické stoupání, nášlap, patička, špička a další).
 • A pohyby (kříž, výměna, odtlak, …).
 • Top – konec stěny, kam se bouderista snaží dolézt.
 • Nezapomínejte při lezení dýchat.
 • Odpočívejte mezi pohyby a vždy nastupujte na stěnu odpočinutí.

Pokud máte možnost, boulderujte s dalšími lidmi. Můžete se od nich naučit jiné technice, než je ta Vaše, anebo si ji můžete alespoň vyzkoušet, případně si nechat poradit.

Dárek na Vánoce - tip

Nejlepší bouldering

Nyní Vám nabídneme několik boulderingových lezeckých stěn v České republice, které jsou oblíbené či nejlepší podle svých uživatelů.

Nejlepší bouldering v ČR
Zde najdete tipy na nejlepší bouldering nejen v Praze a Brně, ale také po zbytku České republiky. Tedy, aby si mohli zalézt všichni. │ Zdroj: www.pixabay.com

Praha

Boulder Bar, Praha – Holešovice. Toto lezecké centrum je otevřeno denně, včetně neděle a to od 8 do 23 hodin ve všední dny, a o víkendu od 9 hodin. Stěna v Boulder Baru nabízí více jak 300 m2 k lezení s maximální výškou 4,3 metru. Na stěně se nachází okolo 5 tisíc úchytů a celková kapacita je 50 lidí. Vstupenku si zakupujete vždy na 2,5 hodiny. Je možné si zde zapůjčit lezečky a magnezium.

Boulder Bar dále nabízí, jak už je předkládáno v samotném názvu, bar. Tento bar je nekuřácký, s kapacitou 60 míst k sezení. Mezi barem a lezeckou stěnou je prosklená stěna, můžete tedy stále sledovat dění přímo na place.

Brno

Flash Boulder Bar. Boulder Bar v Brně je otevřen každý den od 7 do 22 hodin, včetně víkendu. Celková lezecká plocha v tomto brněnském Boulder Baru je 300 m2 a nabízí více než 4500 úchytů (je tedy srovnatelná s výše uvedeným pražským Boulder Barem). Maximální výška stěny je 4,2 metru. Ve Flash Boulder Baru si můžete zapůjčit lezečky a pytlíček s “maglajzem”.

I v brněnském Boulder Baru je bar a také nabízí tělocvičnu. V tomto Boulder Baru Vám přijmou i hojně zaměstnanci oblíbenou MultiSport kartu. V Brně se také mnohokrát odehrávaly závody v boulderingu.

Písek

Lezetop, lezecké centrum Písek. Toto lezecké centrum není čistě boulderingové, ale svojí celkovou velikostí patří její stěny mezi největší v republice. Celková velikost je 1400 m2, výška stěn 6 – 15 metrů. Přímo Bouldrovka nabízí 150 m2 lezecké plochy, do výše až 3 metrů. Aréna je určena nejen pro dospělé, ale také pro děti. I zde si můžete zapůjčit lezečky a pytlík s magnéziem.

Lezecké centrum v Písku dále nabízí bar, lezeckou halu, společenskou místnost, obchod a půjčovnu.

Ústí nad Labem

Hudy lezecká stěna, Ústí nad Labem. V Hudy lezecké stěně mají otevřeno každý den, včetně víkendu od 10 do 22 hodin. Za zapůjčení lezeček a pytlíku s magneziem si připlatíte 70 korun. Boulderovka v Ústí nad Labem je dlouhá 15 metrů a je rozdělena na 3 pomyslné segmenty, plochu o sklonu 45°, buben a plochu o sklonu 35°.

Součástí lezecké stěny je i dětská stěna. Také v tomto lezeckém centru je možné si zakoupit kurz s instruktorem. Ať už pro dospělé či pro děti.

Liberec – Ruprechtice

Makak Aréna, Makak Boulder v Ruprechticích. Otevřeno mají denně od 10 do 22 hodin. Makak Boulder je jedna s největších a nejmodernějších boulderových stěn v České republice. Celková plocha je 800 m2, najdete zde 150 bouldrů různých obtížností. Makak Boulder je určen nejen pro zdatnější lezce, ale také pro úplné začátečníky. Pokud se chcete porovnat s lezci z celého světa, můžete přijít na slavný Moonboard.

Doufáme, že Vám naše tipy bouldering – jak začít, pomohou ve Vašich začátcích s boulderingem. Pokud máte již zkušenosti s boulderingovými stěnami v České republice, či další dotazy, neváhejte, a napište nám je do komentářů. Naši odborní instruktoři Vám rádi Vaše dotazy zodpoví.

3 komentářů

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.