Mexico a Guatemala

Mexico a Guatemala – putování Střední Amerikou

Vyměnit silné kanadské mrazy, jsme před Vánoci vyrazili na třítýdenní “putování” Střední Amerikou, konkrétně jihovýchodním Mexikem a Guatemalou. Byl to můj první výlet do Střední Ameriky, proto jsem byl dost zvědavý, co nás tam potká.

Mexická část putování Střední Amerikou

Vše začalo přistáním na karibské straně poloostrova Yucatan, v Cancúnu, který je znám svými hotelovými resorty na pobřeží. Ty se výrazným kontrastem střetávají se zbytkem města, které se mi ve srovnání s ostatními mexickými městy líbilo nejméně. Tady také trávíme jen jednu noc a vydáváme se směr západ, napříč severní částí Yucatanu.

Putování Střední Amerikou
Cenotes – podzemní jeskyně, a jídlo – hned bych do Guatemaly vyrazil klidně jen jako gastroturista. │ Zdroj: Filip Mášek

Celý poloostrov je úplně placatý, porostlý hustými lesy a protkán sítěmi podzemních vodních systémů. Proto sem, kromě početných Mayských památek, láká turisty i mnoho přístupných Cenotes – podzemních jeskyní, které jsou, až na pár výjimek, vždy plné lidí. Velmi příjemná byla návštěva města Valladolid, nádherného středověkého města.

Noční život v mexických městech

Cestu po této části země jsme zakončili ve velkém městě Mérida, kousek od Mexického zálivu a začínáme zjišťovat, že život v mexických městech začíná až se soumrakem. Trhy praskají ve švech, od každého rohu je slyšet živá muzika a všudypřítomní pouliční prodejci všeho možného, vám nabízí své zboží.

Vše je doplněno bohatým kulturním programem, takže večerní procházku (jakýmkoli) mexickým městem můžu jedině doporučit. Začínáme si všímat toho, že i přes naší snahu (bez znalosti jazyka) nám místní často oplácejí nepříjemným nezájmem. To nás trochu mrzí.

Via Ferrat
Využij 20% slevu na kurz Via Ferrata v Solné Komoře!
Putování Střední Amerikou
Především kvůli zdejší zarostlé krajině je téměř nemožné se vydat na samostatnou tůru. Pokud se podaří na nějakou tůru jít, je to možné pouze s průvodcem. │ Zdroj: Filip Mášek

Než jsme vyrazili na jih, dali jsme si ještě výlet loďkou za plameňáky a kormorány. Poprvé jsem viděl na vlastní oči mangrovy. Paráda! Za 250 Pesos/os, což nás mile překvapilo. Totiž, být turistou v Mexiku je stejně drahé, ne-li dražší než být turistou v ČR. Vyrážíme na pokračování našeho putování Středná Amerikou. Moc se těšíme na Guatemalu!

Přejezd přes Belize

Po placaté části Mexika konečně kopce, sopky a jezera. Čekaly nás dlouhé přesuny na hranice s Belize a dále přes Belize do městečka Flores v Guatemale. Několikrát jsme měnili dodávku i řidiče, stáli dlouhé fronty na hranicích, ale byla to sranda :). Mimochodem za přechod hranice Belize platíte poplatek cca 30 USD a za opuštění cca 20 USD/os. Jako v bývalé britské kolonii se tu mluví anglicky. Bohužel jsme se tu nezdrželi, takže jsme byli i nadále v “zajetí” španělštiny :).

Guatemalská část putování Střední Amerikou

Flores je městečko u většího jezera Peten, které sousedí s obrovskou a neprostupnou Mayskou rezervací. Jedna z mála silnic, vedoucích do zdejších hustých lesů, vede do jednoho z největších a nejzachovalejších Mayských měst, jménem Tikal. Vstup 150 Q, tedy asi 450 Kč a stojí to za to. V podstatě celý den chození a ani nestihnete obejít vše. Jako někdo, kdo necestuje primárně kvůli památkám, jsem byl nadšený z toho místa. Od průvodce jsme se navíc dozvěděli spoustu zajímavostí.

Sopečná podívaná

Vrchol návštěvy Guatemaly však měl teprve přijít. Nedaleko krásného města Antigua, jsou dvě sesterské sopky, Fuego a Acatenango. První je jednou z nejčinnějších na světě. Na druhou jsme šli na trek, abychom se s nejlepším výhledem dívali na něco, co by mě nikdy nenapadlo, že z blízka uvidím. Hlavně po setmění jsme z cca 400 metrů vzdáleného kráteru sledovali jednu mohutnou erupci za druhou a mnohdy byla celá sopka zasypána po obou stranách žhavou lávou.

Stany ve výšce cca 3500 m. n. m. poskytovaly skvělý pohled. Úžasný zážitek jsme zakončili východem slunce z 3976 metrů vysokého vrcholu Acatenanga. Třešničkou bylo jezero Atitlán zasazené mezi několik sopek. Jako nováčci v Centrální Americe jsme byli ale trochu zaskočeni. Nepočítali jsme s tím, že zde bude síť turistických tras, ale že bude možno každý den vyrazit na nějakou tůru. Bohužel (také proto jsem naši cestu nazval putováním) nic takového tady možné není.

Památky
I když primárně necestuji za památkami, toto putování mě nejednou zasáhlo právě svou kulturou, kterou nabízí běžnému turistovi. │ Zdroj: Filip Mášek

Vydat se “kamkoli” je díky husté vegetaci v podstatě nemožné i vzhledem k tomu, že husté křoviny najdete i v 3500 m n.m. Tudíž jste vlastně odkázáni pouze na nabídku tůr s průvodcem (velmi málo) nebo jiné “atrakce” se vstupem. Zpoplatněné je tu v podstatě úplně vše, takže pokud už někde najdete turistickou cestu, můžete si být jisti, že za ni
zaplatíte.

I tak ale opouštíme Guatemalu z těžkým srdcem. Trasa nás vede zpět na sever do Mexika, protože odlétáme z Mexico City. Ke konci ještě dáme skvělou koupačku v Pacifiku na známé pláži Zipolite.

Jídlo

Úplně jsem se zapomněl zmínit o jídle! Ale to je asi samostatná kapitola. Říkal jsem si, že bych tam klidně jel i jen jako gastroturista. Celé dny chodil od stánku ke stánku a jen jedl a ochutnával. Pouliční stánky jsou na každém rohu, takže těžko vždycky odoláte se u nějakého nezastavit. Byl to krásný výlet. Upřímně, naše pocity byly lehce zkalené přístupem Mexičanů, ale nebylo to nic zásadního.

Na konec ještě pár informací:

  • V prosinci bylo v Mexiku kolem 28 stupňů, v Guatemale vzhledem k nadmořské výšce asi kolem 22 stupňů.
  • Díky přílivu turistů v poslední době, je zde dobrá infrastruktura a dostat se dá skoro odkudkoli kamkoli. Autobusem nebo shuttlem.
  • Ceny potravin jsou podobné jako u nás, služby lehce dražší a zejména u vstupů si jako turista připlatíte oproti domácím i o 600%.

Dost lidí se mě ptalo, jestli jsem se tam nebál. Ani jednou mě nenapadlo se něčeho obávat. Při dodržení základních pravidel je vše úplně v pohodě.

Text a foto: Filip Mášek

Konto Bariéry
1% ze zaplacené částky kurzu putuje jako dar pro konto bariéry na pomoc tělesně postiženým!

0 komentářů

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *